2 Nisan 2015 Perşembe

Devlet okulu mu? Özel okul mu?

Çoçuğumuzun okul yaşı gelmeden önce bile hepimizi en çok meşgul eden soru değil mi? Bu sorunun cevabı bence; Sınıf öğretmeni ve onun hayati rolüdür.

Ister devlet okulu olsun ister özel okul sınıf öğretmeni seçimi başarıya ve geleceğe açılan yol demek.
Idealist bir sınıf öğretmeni bulabildiyseniz ne mutlu size. Çünkü yetenekli ve zeki bir çoçuğun eğitimi şansa bırakılırsa yada başarı düzeyinin altında bir eğitim aldırılırsa kusurlu bir şekilde gelişmesine neden olur. Bu durum ileride hem çocuğu hem de aileyi sıkıntıya sokar.

Şöyle ki, her hangi bir gelişim bozukluğu yada zeka geriliği olan çoçukların gelişimi desteklemek ve kendilerine yetebilecek düzeye gelmelerini sağlamak için bir çok ebeveyn tüm imkanlarını seferber eder. Kendilerinden sonra bu çoçukların ayakları üzerinde durabilmeleri ve mümkünse hayatlarını tek başlarına devam ettirebilmeleri için olanak yaratmaya çalışırlar.
İşte ortalamanın çok üzerinde zekaya sahip olan ve bununla ne yapacağını bilemeyen bu çoçuklara da zeka ve yeteneklerinin nasıl kullanılması gerektiğinin öğretilmesi gerekmektedir. Onların da yardımımıza ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.


Anne baba olarak evde bu sorumluluğu alsak bile eğitimin temeli okulda verilmektedir. Doğru öğretmen seçimi ise bu temelin kuvvetli olmasını sağlayacaktır. Kısacası özel okul olsun yada olmasın çoçuğunuzu anlayacak ve ona haket
tiği değeri verecek bir öğretmen bulmak çoçuğunuza verebileceğiniz en iyi hediyedir.

Bu arayışta size yardımcı olacak çeşitli forum siteleri olmakla birlikte en iyi bilgi çoçuğu o öğretmenden mezun olan velilerden alınabilir. Genelde bu yol en iyi sonucu almanızı sağlayan ancak biraz uğraşmanızı gerektirecek yoldur.

Büyük bir bilim adamı ve eğiticilerinden biri olan Carolus Linnaeus'un bu sözünü kendine amaç edinmiş eğitimcilerin çoğalması dileği ile...
" Bir öğretmen, çalışmasında, zeki bir öğrencisini cesaretlendirmekten daha fazla kendini ayrıcalıklı bir konuma koyacak başka bir malzemeye sahip olamaz ; zira, yıldızlar arasındaki kuyrukluyıldızlar gibi, gerçek kaşifler onların arasından çıkacaktır."


2 yorum:

  1. Tüm öğrencilerin en iyi okullara gelmesini canı gönülden isterim :) Çünkü çok zor bir süreç tüm çocuklar için güzel paylaşım için teşekkürler :))

    YanıtlaSil
  2. Hepimizin dileği aynı sanırım... Tüm çocuklar en iyi eğitimi hakediyorlar.

    YanıtlaSil