11 Nisan 2015 Cumartesi

3 İdiots

Çocuklarınızla beraber izlemeniz için harika bir film.  Bollywood filmlerine ön yargılı yaklaşmayanlardansanız çok keyif alacaksınız. Hatta önyargılı bile olsanız çocuğunuzun kahkahaları ile tüm önyargıyı unutacağınıza inanıyorum. Eşimle biz tavsiye üzerine bu filmi 2010 yılında seyretmiştik. İlk seyrettiğimizde de çok eğlenmiştik ve filmi beğenmiştik.

 Sonra 2013 yılında kızımın öğretmeni tarafından beraber seyretmemiz için önerilen filmlerden biri olarak karşımıza çıktı. Bu sefer hep beraber seyrettik.  Çocuk, acaba filmi anlar mı anlamaz mı keyif alır mı almaz mı şeklinde ki endişelerimiz ilk 20 dakika içerisinde gitmişti. Salonumuz kahkahadan çınlıyordu.  Biz daha önce seyretmiştik ancak kızımın kahkahalarına katılmamak imkansızdı. Oldukça uzun bir film olmasına rağmen (3 saate yakın) hiç sıkılmadan izledi. Konsantrasyonu hiç bozulmadı. Tabi filmi izlediğimiz sırada 9 yaşındaydı çok da küçük sayılmazdı. Ayrıca sinema, film ve televizyon gibi kavramlar en sevdiklerinin arasında olduğu için sıkılmaması normaldi sanırım. :-)
 Film, Hindistan'ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatıyor. Aynı zamanda da eğitim sistemini sorguluyor. İçlerinden bir tanesi çok çok zeki ve sürekli sistemle ve okul yönetimi ile ters düşüyor. Verdikleri mücadeleler ve dostluklar üzerine kurgulanmış hem eğlenceli hem de düşündürücü bir film. Eminim sizde seyrederken bizim gibi kendi eğitim sistemimizi sorgulayıp filmle benzerliklerini karşılaştıracaksınız. Belki de filmin kahramanını çocuğunuzla...
Üzerinden kaç sene geçerse geçsin filmden size kalan bir cümle olacak ''Aal izz well..'' Her söylendiğinde güleceğiniz en azından tebessüm edeceğiniz bir cümle...
Keyif alarak seyretmeniz dileğiyle...

2 yorum:

 1. Aamir Khan filmleri çok güzel, eğitici, düşündürücü.
  Bütün filmleri çocuklara hitap eder mi bilemiyorum ama izlemediyseniz Taare Zameen Par filmini de kesinlikle tavsiye ederim.
  Keyif alarak izlediğim bir filmdi 3 İdiots, yazınızı da aynı keyifle okudum.
  Sevdicann blogundan geliyorum, ilgimi çeken konu filmler olunca buna yorum bırakmak istedim.
  Elinize sağlık, teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aamir Khan'ın ciddi bir izleyici kitlesi olduğunu farkettim kısa bir süre önce. Açıkçası ben başka filmini izlemedim. Ama izlemeyi istiyordum. Önerdiğiniz filmi önce ben izleyip sonrasında da kızımla izlemeyi düşünüyorum. Tavsiye ve yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil