18 Mart 2016 Cuma

18 Mart 1915 Çanakkale Seyit Onbaşı


Hepimiz Seyit Onbaşının hikayesini biliyoruz. Ama birde kızım anlatsın istedim. Bu yazıyı günün anısına kızım hazırladı. Bu sebepten hiç değiştirmeden ve düzeltmeden yayınlıyorum.
 Tüm Şehitlerimizi Rahmetle Saygıyla Anıyoruz...

Seyit Onbaşı
  Çanakkale Zafer'inde adı geçmeyen veya belki hiç anılmayan gizli kahramanlar vardır ama asla unutulmayacak kahramanların sayısı da az değildir. İşte Seyit Onbaşı bu kahramanlardandır. 18 Mart 1915. Düşman Çanakkale'yi geçmek için saldırıya başlamıştı. O sıralar Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyasında görev almıştır. O günler zor günlerdi. Düşman maddi olarak bizden güçlüydü. Zırhlı gemileri Boğaz'ın serin ama güvenli olmayan sularında yüzüyordu. Çünkü önceki gece Nusret Mayın Gemisinin döşediği mayınların içinde yüzüyorlardı. Düşman mayın imha eden gemilerine çok güveniyordu ama unutmuşlardı hep bir hata payının olduğunu. Sabah saldırı başladı. Gemilerin yoğun top atışından sonra birçok askerimiz şehit düşmüştü. Seyit Onbaşı ise hayatta kalmayı başarmıştı. Ama düşman giderek yaklaşıyordu. Onları batırabilecek tek silahları olan toplar ise param parça olmuştu ama bir anda çalışan bir top ilişti gözüne. Bir umut vardı ama uzun sürmedi. Topun mermi taşıyan kaldırıcı çalışmıyordu. Bir mermisini taşımak o olmadan imkansızdı. Bir mermi ne kadar olabilir diye soranlara cevap. Bu mermi tam 215 kilogram ağırlığında. Buna rağmen Seyit Onbaşı 215 kg mermiyi 3 kez sırtlayarak topa yerleştirdi. Hedefinde Oceans vardı. İlk iki atışı pek zarar vermez ama 3.de gemiyi tam dümenden vurur.   Dengesini kaybeden gemi sendeleyerek önceki gece yerleştirilen mayınlardan birine çarpar. Böylece gemi saniyeler içinde batmıştır. Güçlü ve yıkılmaz zannettikleri Fransız zırhlısından geriye hiçbir şey kalmamıştı sadece kaçıp tatlı canını kurtarmak isteyen askerin acıveren, yürek parçalayan çığlıkları yükseliyor ve bu sessizliği bozuyordu. Böylece ağır yara alan düşman geri çekilmek zorunda kaldı. O günün anısına ise fotoğraf çekmek kalmıştı. Seyit Onbaşı yer çömeldi ve tüm gücüyle mermiyi kaldırmaya çalıştı. Ama mermi yerinden oynamadı. Sonra Seyit doğruldu ve dedi ki "Düşman gene gelse gene kaldırırım."
Herkes mesajı almıştı. Demek istediği zor bir durumda gene kaldırırım demek istiyordu. Böylece merminin tahta haliyle fotoğraf çekildi.  


Seyit Onbaşı

2 yorum:

  1. O anki maneviyatla yapılan şeyler herzaman mümkün olmayabilir.

    YanıtlaSil
  2. 3 kez kaldırdığını bilmiyordum. Utandım kendimden.. Ve ellerine sağlık yeğenimizin..

    YanıtlaSil